Blog

Beh je láska

Beh je láska

Šport a pohyb sú privilégium. Zdravie je najviac. Je dobré mať ciele, ale nesmieme zabúdať na pokoru a vážiť si čo máme. Starať sa o seba a svoje telo. Dennodenne. 


Beh je láska. Šport a pohyb sú privilégium. Zdravie je najviac. Je dobré mať ciele, ale nesmieme zabúdať na pokoru a vážiť si čo máme. Starať sa o seba a svoje telo. Dennodenne.

Beh je po chôdzi druhým najprirodzenejším ľudským pohybom. Ako ľudia sme predurčení k tomu, aby sme robili 10 000 krokov denne, no v skutočnosti ich robíme približne 3 000. Pritom nedochádza k výdaju energie. Ľudia sa častokrát delia na tých, ktorí ho milujú a tí ktorí ho nenávidia. Začiatku behu nie sú pre nikoho jednoduché. Je to kombinácia zlej kondície, zlého dýchania či zlej techniky behu. Tak ako správne začať?

Výber dobrej obuvy

Samozrejme ľudia začínajú najradšej obkľukami vo všetkom. Keď chcú ísť behať začnú riešiť farbu ponožiek, tabletky na vápnik či BCAA. Čo je však jediné doležité pri behu? Kúpiť si dobré topánky najlepšie priamo na vašu nohu, obuť si ich a ísť von. Jednoducho to urobiť. Skvelú diagnostiku vám urobia v špecializovaných bežeckých obchodoch napr. Runshop, kde vás zmerajú, odborne zdiagnostikujú a pomôžu pri výbere.

Merajte si svoj progress

Ako sa hovorí bez merania nie sú výsledky. Aby ste sa mohli posúvať potrebujete vedieť, kde začínate a kam sa uberáte. Skvelou vecou sú špeciálne krokomery pre beh a chôdzu, ktoré vám odsledujú a zmerajú vašu aktivitu. U nás nájdete skvelé Dr.Bekker Run & Walk – Band, ktoré jednoducho cez bluetooth spárujete s vaším smartfónom, a sledujete si nielen fyzickú aktivitu počas dňa, ale aj váš spánok či a nočnú fyzickú aktivitu.

Technika, dýchanie a začiatky

Veľmi komplexná téma. Začiatky sú ťažké pre väčšinu z nás. V tom najlepšom prípade si zoženiete trénera, ktorý vám všetky základné postupy vysvetlí. Ak ste však odhodlaní sami, veľmi dobrá vec je sa natáčať na začiatok na video. Uvidíte sa ako bežíte, ako dopadáte, či chodíte cez špičky alebo či sú vaše ruky nesúmerné.

Vo všeobecnosti platí, že na všetko by ste mali ísť pomaly. Nepresahovať objemy tréningu hneď zo začiatku. Ak ste nikdy nebehali prvé 2-3 až 5 behov nebehajte viac ako 2-3 km. Ak nevládzete, kľudne beh prestriedajte s chôdzou. Ak sa postavíte na štart uvedomte si 3 základné veci:

1. Akoby vaším telom išla priamka s miernym náklonom dopredu. Tak sa snažte aj behať. Mierny predklon.

2. Nebehajte viac ako 3x za týždeň. Najmä v začiatkoch. Vaše telo nie je zvyknuté na takýto pohyb a môže dojsť k pretrénovaniu alebo zraneniu.

3. Vždy chodte von a na tréning s tým, že viete koľko chcete odbehnúť. Bez cieľa sa vám bude bežať ťažšie.

Tu sme pre vás na záver navrhli mini začiatočnícky tréning, na prvých 6 týždňov, ktorý si môžete vyskúšať pred prácou alebo aj po práci keď prídete domov. Zaberie vám vždy max 30 minút. A tie si nájde každý však? 🙂

TýždeňDĺžka behu a chôdze
1.4 × (2 min beh + 3 min rýchla chôdza)
2.4 × (3 min beh + 2 min rýchla chôdza)
3.3 × (5 min beh + 3 min rýchla chôdza)
4.3 × (8 min beh + 2 min rýchla chôdza)
5.2 × (12 min beh + 2 min rýchla chôdza)
6.30 min beh vkuse

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *