Blog

Najnovšie potravinové trendy, ktoré ovládnu rok 2024

V roku 2023 sme zdvojnásobili hydratáciu tela, ľad predstavoval viac ako len číre kocky na ochladenie nápoja a fľašky sme hľadali veľké a farebné. Tvaroh sme miešali do všetkého od nátierok až po koláče. Hľadali sme však aj potraviny, ktoré nám mali pomôcť s úzkosťou či stresom. Ktoré trendy ovládnu rok 2024? Poďme sa na ne pozrieť.

Kofeín už nefičí

Spánok je benefitom pre celé telo, od lepšej pleti, cez zlepšenú pamäť či posilnenie imunity. Pre mnohých z nás je však dávka kofeínu zvykom, od ktorého sa ťažko odvyká. Kofeín, podobne ako alkohol, však narušuje prirodzený spánkový cyklus.

Podľa nedávneho prieskumu až 39 % konzumentov kávy aktívne hľadá spôsoby, ako znížiť svoju konzumáciu kofeínu. Zatiaľ čo možnosti bez kávy existujú desaťročia, nie každý však pozná tieto alternatívy. U nás v ponuke nájdete niekoľko možností, ktorými viete do tela dostať dávku energie. Jedným z nich je nápoj bohov Kombucha. Je to fermentovaný nápoj vytvorený fermentáciou sladkého čaju a symbiotickej kultúry baktérií a kvasiniek. Jej chuť je mierne kyslá a bublinková. Pokiaľ kumbuchu nemáte radi, môžete siahnuť po energetickom nápoji od značky Bio Craft Stoff.

Alternatívne zdroje proteínov

Potom, čo sa hrach, sója, ryža, konope a riasy dostali do našej ponuky potravín ako alternatívne zdroje bielkovín, ľudia hľadajú ešte viac rastlinných možností. Najnovšie sa do ponuky potravín dostal proteín s názvom RuBisCo (známy ako proteín Rubi), z listovej zelenej rastliny zvanej lemna, ktorá vyžaduje 10-krát menej vody ako sójové bôby a 100-krát menej ako hovädzie mäso.

Nezabúdajme tiež na morské plody. Nie sú zaužívanou stravou na našom území, no tuniaka či lososa v obchodoch dozaista nájdete. V rybách, ale aj vo väčšine morských plodov nájdete prospešné omega-3 mastné kyseliny, vitamín D, vitamín B12, jód, železo a zinok. Okrem toho sú bohatým zdrojom bielkovín, ako napríklad:

  • Losos – 25 g bielkovín na 100 g
  • Tuniak – 30 g bielkovín na 100 g
  • Sleď – 19 g bielkovín na 100 g
  • Ustrice – 9 g bielkovín na 100 g

Snacky na ustálenie hladiny cukru v krvi

Každého pätnásteho Slováka v súčasnosti trápi diabetes. Okrem pravidelnej kontroly hladiny cukru je potrebné vyhľadávať suroviny, ktoré majú nízky alebo žiadny vplyv na kolísanie hladiny cukru v krvi. Môže ísť o mandle, pekanové orechy, syr, avokádo, vajcia či pravý grécky jogurt.

Vo všeobecnosti je potrebné hľadať potraviny s nízkym glykemickým indexom a kombinovať ich s bielkovinami a zdravými tukmi. Vždy nezabúdajte udržiavať pravidelnú a vyváženú stravu, či už pri hlavných jedlách, desiatach alebo pri maškrtení.

Bezlepkové maškrtenie

Ak patríte medzi 60% populácie, ktorá trpí potravinovými intoleranciami, často hľadáte alternatívy sladkých a slaných pochutín. V prípade alergie na lepok sú v ponuke bezlepkové pochutiny, ktoré nezaťažia váš žalúdok.

Nixtamalizácia

Nixtamalizácia, dlhodobo používaná v Mexiku a Strednej Amerike, mení nutričný profil potravín na báze kukurice, zvyšuje obsah vitamínu B3 a železa, zvyšuje obsah vápnika a zvyšuje množstvo odolného škrobu. Ide o proces varenia či máčania sušených kŕmnych zŕn, ako je kukurica, vo vodnom roztoku s vápenným hydroxidom. Následne sa oddelí vonkajší obal kukurice a vnútro sa pomelie na hladkú múku, z ktorej sa vyrábajú tortilly, čipsy či chrumky.

Či už novým potravinovým trendom podľahnete alebo nie, s MozLi si môžete byť istí zdravými a chutnými potravinami, ktoré vás zasýtia a potešia vždy, keď máte chuť na sladké či na slané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *