Blog

Zdravá kuchyňa s alternatívnym výberom surovín

Ľudia stále viac hľadajú spôsoby, ako vylepšiť svoje stravovacie návyky a zvoliť alternatívne suroviny, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a pohode. Pokiaľ po jedle cítite ťažobu na žalúdku alebo vám niektoré potraviny jednoducho nesedia, vyskúšajte alternatívy, ktoré jedlo nielen odľahčia ale aj dochutia.

Rozmanitosť alternatívnych olejov

Rozmanitosť alternatívnych olejov otvára dvere k pestrejším chute a zdravotným výhodám v kuchyni. Využitie rôznych olejov v receptoch pridáva nielen chuťovú rozmanitosť, ale aj pestrosť výživných látok. Zdravé alternatívy olejov môžu pomôcť regulovať hladinu cholesterolu a podporovať zdravie srdca. Odklonenie od bežných rafinovaných olejov a objavovanie nových možností prináša do kuchyne nový rozmerný prístup k výžive a chuti. Vyskúšajte napríklad tieto oleje:

  • Za studena lisovaný olivový olej – vyniká svojimi antioxidačnými vlastnosťami a prispieva k ochrane srdcového systému. Nie je vhodný na tepelnú úpravu, no za to skvelo doladí šaláty či finálne zdobenie jedál.
  • Avokádový olej – stáva sa obľúbenou voľbou pre svoju vysokú teplotnú stabilitu a bohatý obsah omega-3 mastných kyselín. Veľmi efektívne dokáže nahradiť repkový či slnečnicový olej.
  • Kokosový olej – nielen že obohacuje pečenie svojou špecifickou arómou, ale tiež ponúka prospešné látky pre imunitný systém. Okrem toho je výborný do dezertov či sladkých raňajok.

Rastlinné bielkoviny

Rastlinné bielkoviny sú ľahko dostupné a nenáročné na prípravu. Nachádzajú sa u každého z nás, a možno ste ani len netušili, ako veľmi prospešné sú pre vaše telo. Medzi bohaté zdroje rastlinných bielkovín patria strukoviny (šošovica, fazuľa cícer, hrach, sója), orechy a semená (mandle, vlašské orechy, tekvicové semienka, ľanové semienka) alebo celozrnné výrobky (quinoa, hnedá ryža, ovsené vločky, pohánka).

Väčšina rastlinných bielkovín obsahuje menej nasýtených tukov, čo môže byť priaznivé pre srdcové zdravie. Okrem bielkovín poskytujú aj dôležité vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie organizmu. Rastlinné bielkoviny majú menší ekologickú stopu v porovnaní s mäsom, čo je dôležité pre tých, ktorí dbajú na životné prostredie.

Ako zdravo zahustiť omáčky či polievky?

Na zahustenie omáčok či polievok väčšinou používame 33 % smotanu, zápražku, múku či maslo. Vedeli ste, že existujú aj zdravšie možnosti?

Zelenina

Rozmixovaná zelenina skvelo dochutí a zahustí polievku či omáčku a okrem toho pridá aj dávku vitamínov či živín.

Zemiakový škrob

Zemiakový škrob je prírodné zahusťovadlo a môžete ho pridať do omáčok alebo polievok. Rozmiešajte ho s trochou studenej vody pred pridaním, aby ste zabránili tvorbe hrudiek.

Chia semiačka

Chia semienka sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a majú schopnosť absorbovať veľké množstvo vody. Zamiešajte ich do omáčok alebo polievok a nechajte ich napučať.

Ovsené vločky

Jemne mleté ovsené vločky môžu slúžiť ako prírodným zahusťovadlom. Pridajte ich do omáčok alebo polievok a nechajte variť, až kým nezhustnú.

Kokosové mlieko alebo kokosová smotana

Kokosové mlieko alebo smotana sa úzko podobajú s klasickými mliečnymi výrobkami. Ich konzistencia je veľmi podobná, no majú špecifickú chuť. Vynikajúco sa hodí do karí omáčok či zeleninových polievok.

Vytvorenie zdravej kuchyne s alternatívnym výberom surovín nie je len o obmedzovaní, ale skôr o kreativite a inováciách. Zvolením prírodných a nutrične hodnotných surovín, ako sú zelenina, zemiaky, chia semienka a orechy, môžeme zahustiť omáčky či polievky bez nutnosti pridávania nezdravých zahusťovadiel.

Tieto alternatívy nie len zlepšujú textúru jedál, ale pridávajú aj dodatočné výhody v podobe vitamínov, minerálov a vlákniny. Rozmanité možnosti, ako kokosové mlieko alebo ovsené vločky, nám otvárajú priestor pre pestrejší a chutnejší pokrm, ktorý môže prispieť k celkovému zdraviu. Vyberte si zo zdravých alternatívnych sladkostí, slaností či zdravých a nutričných nápojov z našej ponuky pre spestrenie ako varenia tak aj maškrtenia počas celého dňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *